Kas formuoja požiūrį į išvaizdą ir kodėl tai svarbu?

Jau nuo seniausių laikų žmonių požiūris į savo išvaizdą buvo formuojamas visuomenėje egzistuojančių standartų. Senovėje idealus vaizduodavo skulptūros ir kiti meno kūriniai, o didesnės kūno apimtys buvo laikomos idealu, nes tai signalizavo apie prieinamumą prie maisto bei geresnę finansinę padėtį. Vėliau žurnalų viršelius užpildė liekni modeliai. O šiais laikais grožio standartus diktuoja socialinės medijos.
Gyvenant laikais, kuomet socialinėje erdvėje dėmesio neretai galima sulaukti dėl išvaizdos, gali tapti sunku nelyginti savęs su kitais. Taip pat netobulumais neretai yra vadinami visiškai normalūs kūne vykstantys pokyčiai, pavyzdžiui, raukšlės, strijos ar žili plaukai. Juos daugelis nori paslėpti dėl visuomenėje egzistuojančių grožio normų.
Nors anksčiau nepasitenkinimas savo kūnu buvo laikomas moteriška problema, šiais laikais ir vyrai susiduria su nerealistiškais grožio standartais. Stereotipiškai, moterys dažniau siekia būti lieknesnės, o vyrai – raumeningesni. Tačiau idealų tendencijos kinta ir neretai gali pasidaryti sunku jas sekti, o tai žmonėms gali sukelti tik dar didesnius nerealistiškus lūkesčius sau. Tokie lūkesčiai ir verčia žmones būti nepatenkintus savo išvaizda.
O tai gali turėti nemalonių pasekmių:
- Žemas savęs vertinimas. Nepasitenkinimas savo kūnu gali tapti problema, kai pradedame savo vertę apibrėžti remdamiesi išvaizda. Tai reiškia, jog žmonės pagal išvaizdą vertina, ar patirs sėkmę darbe bei santykiuose bei kitose gyvenimo srityse.
- Įvairūs sveikatos sutrikimai. Nevisavertė mityba ar nuolatinis nerimas dėl savo išvaizdos gali silpninti organizmą ir sukelti įvairių sveikatos problemų, trikdyti miegą bei padidinti streso lygį.
- Žemesnis pasitenkinimas santykiais. Žmonės, nepatenkinti savo išvaizda, gali manyti, kad jų partneris taip pat nėra ja patenkintas, o tai sukelia diskomfortą ar net konfliktus, dėl ko kenčia santykių kokybė.
- Seksualinis nepasitenkinimas. Turint neigiamą kūno vaizdą, gali būti sunku atsipalaiduoti seksualinių santykių metu. Taip pat dėl patiriamų kompleksų žmogus gali nejaukiai jaustis atlikdamas veiklą, kurios metu jo kūnas yra aiškiai matomas. Tai gali privesti prie retesnių ir mažiau kokybiškų seksualinių santykių.
- Valgymo sutrikimai. Nejučia dietos laikymasis ar perdėtai intensyvus sportavimas gali tapti valgymo sutrikimais, kuriuos įveikti neretai būna itin sudėtinga.
Taigi, požiūris į savo išvaizdą turi didelę reikšmę mūsų gerovei ir psichikos sveikatai. Svarbu suprasti, jog grožio tendencijos keičiasi, tad nei vienam nėra realu atitikti visus keliamus standartus ir neretai tai, ką matome socialinėje erdvėje, neatitinka realybės. Vietoje to, galima padėkoti savo kūnui už tai, ką jis kasdien dėl jūsų daro. Taip pat grožis nėra tik apie išvaizdą, todėl svarbu rūpintis ir savo psichologine gerove. Tad jei sunku kurti pozityvų santykį su savo kūnu, psichologas gali padėti eiti keliu savęs priėmimo link.
Susiduriant su sunkumais, psichologės, kurios gali Jums padėti:

Ieva Sabalienė
Psichologė 👉🏼 https://visipsichologai.lt/speaker/ieva-sabaliene/

Elena Sokolovskaitė
Psichologė 👉🏼 https://visipsichologai.lt/speaker/elena-sokolovskaite/

Ilona Makauskienė
Psichologė 👉🏼 https://visipsichologai.lt/speaker/ilona-makauskiene-zakare/

Danutė Savickienė
Psichologė 👉🏼 https://visipsichologai.lt/speaker/danute-savickiene/

Rasa Kriaučiūnė
Psichologė, psichoterapeutė 👉🏼 https://visipsichologai.lt/speaker/rasa-aukstuolyte/