Kodėl pertraukėlės tokios svarbios?
Atlikdami užduotis pastebite, kaip dėmesys po truputėlį nukeliauja į padebesis?
O ar šis išsibalškymas gali padėti geriau susikoncentruoti?
Trumpėjanti dėmesio trukmė
Pedagogas Neil Postman manė, kad šiuolaikinės technologijos, tokios kaip televizija ir internetas, mažina žmonių dėmesio trukmę. Jis teigė, kad mūsų pagreitėjęs pasaulis pertvarkė žmogaus smegenis, todėl mes mažiau sugebame į ką nors atkreipti dėmesį ilgesnį laiko tarpą.
Iš tiesų yra precedentų, pagrindžiančių tokią nuomonę. Pavyzdžiui, žmogaus akies obuolys, kuris yra jutiminė smegenų atauga, iš tikrųjų keičia formą dėl ankstyvosios regimosios patirties. Jei vaikas ilgą laiką užsiima veikla, susijusia su vaizdu iš arti, pavyzdžiui, skaito arba žaidžia kompiuterinius žaidimus, žmogaus akies obuolys tampa ovalesnės formos, kad geriau tilptų šie vaizdai iš arti. Tačiau šio pertvarkymo trūkumas yra tas, kad vaikai vis sunkiau sukoncentruoja dėmesį į toli esančius objektus.
👉🏼Mokslininkai teigia, kad panašus procesas paaiškina trumpėjančią suaugusiųjų dėmesio trukmę (ir galbūt vaikų dėmesio sutrikimų epidemiją).
👉🏼 Teorijoje teigiama, kad dėl mūsų pašėlusio pasaulio su nuolatiniais iššūkiais ir konkurencija, žmogaus smegenys persitvarko, kad geriau prisitaikytų prie tokio greito tempo.
❌ Blogoji pusė yra ta, kad smegenys vis sunkiau sutelkia dėmesį į paprastesnius kasdienio gyvenimo potyrius.
Pertraukos padeda susikoncentruoti
Daugelis tyrimų rodo, kad darbas mažomis laiko atkarpomis su poilsio pertraukomis gali padėti susikaupti, nes po tam tikro laiko mūsų dėmesys yra linkęs silpnėti. Kiek tas laikotarpis trunka, priklauso nuo pačio žmogaus.
👉🏼 Dažniausiai šis laiko tarpas svyruoja nuo 10 iki 52 minučių sako daktaras Joel Salinas, Harvardui priklausančios Masačusetso bendrosios ligoninės neurologas.
Ariga ir Lleras (2011) taip pat teigia, kad trumpos protinės pertraukėlės padeda susikaupti!
👉🏼 Reguliarios pertraukos darbo metu yra svarbios norint išlaikyti nuolatinį dėmesį ir produktyvumą.
☕️ Taigi, tokios trumpos pertraukėlės kaip kavos pertraukėlė ar pokalbis su kolega yra būtinos. Šios trumpos pertraukėlės skirtos keliems tikslams:
- Smegenų atgaivinimas. Pertraukos leidžia smegenims trumpam atsipalaiduoti ir atsistatyti, ypač po intensyvių, dėmesio reikalaujančių užduočių.
- Streso mažinimas. Nuolatinis dėmesio įtempimas gali sukelti stresą ir nuovargį. Pertraukos padeda sumažinti šį stresą, suteikdamos galimybę atsipalaiduoti ir taip prisideda prie geresnės psichinės sveikatos.
- Produktyvumo didinimas. Nors gali atrodyti, kad pertraukos mažina darbo efektyvumą, iš tikrųjų jos padeda išlaikyti aukštesnį bendrą produktyvumo lygį. Grįžus prie užduočių po pertraukos, darbas dažniausiai būna atliekamas greičiau ir kokybiškiau.
- Kūrybiškumo skatinimas. Pertraukos gali padėti atsiriboti nuo įprasto mąstymo būdo ir suteikti naujų perspektyvų ar idėjų sprendžiant problemas. Dažnai trumpa pertrauka gali sukelti „eureka” akimirkas.
- Sveikatos priežiūra. Ilgalaikis sėdėjimas ar vienodos veiklos atlikimas gali turėti neigiamą poveikį sveikatai. Pertraukos leidžia judėti, taip gerinant kraujotaką ir mažinant raumenų įtampą.
Dėmesio koncentraciją galima pagerinti įvairiais būdais, pavyzdžiui:
- sąmoningumu;
- meditacija;
- laiko valdymo metodais – Pomodoro technika.
Pomodoro technika – laiko valdymo metodas, skirtas produktyvumui didinti, darbą skaidant į trumpus, paprastai 25 minučių trukmės intervalus, kuriuos skiria trumpos pertraukėlės.
👉🏼 Štai kaip tai veikia:
- Iš pradžių pasirinkite užduotį ar kelias užduotis, kurias norite atlikti.
- Nustatykite laikmatį 25 minutėms.
- Dirbkite su užduotimi, kol suskambės laikmatis. Per šį laikotarpį sutelkite dėmesį tik į užduotį ir stenkitės išvengti bet kokio dėmesio blaškymo.
- Išjungę laikmatį, popieriaus lape pažymėkite varnele, kad atlikote vieną užduotį. Tada padarykite trumpą pertraukėlę (apie 5 minutes). Tai padeda atstatyti psichinę būseną ir pasiruošti kitai užduočiai.
- Pakartokite. po pertraukos pradėkite kitą užduotį. Tęskite šią schemą, kol baigsite 4 užduotis.
- Padarykite ilgesnę pertrauką. Baigę 4 užduotis, padarykite ilgesnę pertrauką (15-30 min.). Šis ilgesnis poilsio laikotarpis padeda užtikrinti, kad būsite žvalūs ir pasirengę vėl susikaupti.
Pomodoro technika yra naudinga, nes skatina dažnas pertraukas, o tai gali pagerinti protinį judrumą. Be to, tai būdas, padedantis efektyviau valdyti darbo laiką, išlaikyti susikaupimą ir motyvaciją, apriboti vidinių ir išorinių trukdžių poveikį ir dirbti su laiku, o ne su juo kovoti.
Apibendrinant galima pasakyti, kad, nors žmogaus dėmesys gali būti išlaikomas įvairų laiką, būtina suvokti susikaupimo ribas ir pertraukų naudą. Reguliarūs poilsio intervalai gali padidinti bendrą produktyvumą ir kūrybiškumą, prisidėti prie efektyvesnio darbo ir gebėjimo spręsti problemas.
Šaltiniai:
- https://www.health.harvard.edu/mind-and-mood/focus-on-concentration
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21211793/
- https://www.learningguild.com/articles/1440/brain-science-focuscan-you-pay-attention/
- https://www.bridgecareaba.com/blog/average-human-attention-span
Susiduriant su sunkumais, psichologės, kurios gali Jums padėti:
Ieva Sabalienė
Psichologė 👉🏼 https://visipsichologai.lt/speaker/ieva-sabaliene/
Elena Sokolovskaitė
Psichologė 👉🏼 https://visipsichologai.lt/speaker/elena-sokolovskaite/
Ilona Makauskienė
Psichologė 👉🏼 https://visipsichologai.lt/speaker/ilona-makauskiene-zakare/
Danutė Savickienė
Psichologė 👉🏼 https://visipsichologai.lt/speaker/danute-savickiene/
Sigita Novikovienė
Psichologė, psichoterapeutė 👉🏼 https://visipsichologai.lt/speaker/sigita-novikoviene/
Rasa Kriaučiūnė
Psichologė, psichoterapeutė 👉🏼 https://visipsichologai.lt/speaker/rasa-aukstuolyte/