Laikrodžio sukimas, naudingas ar žalingas?
Rudenį laiko sukimas vyksta paskutinį spalio savaitgalį t. y. spalio 29 dieną – 4:00 valandą nakties iš šeštadienio į sekmadienį persuksime laiką viena valanda atgal.
Kodėl sukame laiką?
Laikrodžio sukimas į vasaros ir žiemos laiką daugelyje šalių naudojamas siekiant geriau išnaudoti dienos šviesą, norint sutaupyti elektros energiją bei norint sinchronizuoti laiką su kitomis šalimis arba teritorijomis.
Kokį poveikį laiko sukimas daro mūsų organizmui ?
Mokslininkai mano, kad laiko sukinėjimas sutrikdo natūralų biologinį žmogaus ritmą ir gali turėti neigiamos įtakos sveikatai bei teigia, jog organizmas lengviau priima laikrodžių persukimą rudenį, nes tuomet galima miegoti viena valanda ilgiau.
Sutrikdomas organizmo biologinis laikrodis
Pasak Santaros klinikų Neurologijos centro gydytojos neurologės Ramintos Masaitienės, dienos šviesos laikas prasilenkia su žmogaus individualiu biologinio laikrodžio ritmu. O biologinis laikrodis yra atsakingas už darnią cirkadinių (fiziologinių, biocheminių, hormoninių, miego–budrumo) ritmų veiklą. Cirkadiniai ritmai – kitimai, vykstantys 24 valandų eigoje: miego–budrumo procesų, temperatūros, pulso, hormonų išsiskyrimo. Vidinis biologinis laikrodis per akis gauna šviesos impulsą ir taip derina mūsų cirkadinius ritmus su išoriniais veiksniais, todėl jo sutrikdymas gali turėti fiziologinių ir psichologinių pasėkmių.
Fiziologiniai Poveikiai:
- Sutrikdytas miegas: išbalansuotas miegas gali lemti nuovargį, sutrikdyti koncentraciją ir darbo efektyvumą.
- Vidaus laiko ritmo trikdymas: mūsų organizmas veikia pagal vidinius ritmus, reguliuojančius nuotaiką, hormonų išsiskyrimą ir žarnyno judrumą. Laikrodžio sukimas gali sutrikdyti šiuos ritmus.
- Padidėjęs stresas šaltuoju metų laikotarpiu: gali atsirasti didesnis streso jausmas, susijęs su mažesne saulės šviesos trukme.
Psichologiniai Poveikiai:
- Didesnis stresas ir dirglumas: Laikrodžio sukimas gali sukelti psichologinį stresą ir dirglumą dėl naujo laiko režimo prisitaikymo. Tai gali paveikti tarpusavio santykius ir bendrą emocinę būseną.
- Trumpesnė dienos šviesos: Laikrodžio sukimas rudenį gali reikšti trumpesnę dienos šviesos trukmę, kuri gali turėti įtakos nuotaikai ir energijos lygiui. Daugelis žmonių jaučia stiprų norą pasitraukti iš darbo ir leisti laiką namuose.
Ką daryti?
Norint sėkmingai prisitaikyti prie naujojo laiko, rekomenduojama laikytis kelių patarimų:
- Likus savaitei iki laiko keitimo pasistenkite eiti miegoti tokiu pat metu ir miegoti tiek pat valandų.
- Daugiau laiko praleiskite lauke ir skirkite daugiau dėmesio atsipalaidavimui.
- Venkite didelio streso.
- Stenkitės valgyti lengvai virškinamą maistą.