Naujametinių išsikeltų tikslų iššūkiai
Žengdami į Naujuosius metus, daugelis iš mūsų imasi kasmetinės tradicijos – išsikelti naujametinius tikslus. Tačiau ar kada nors susimąstėte, kodėl šie tikslai dažniau sukelia frustraciją nei pasitenkinimą?
Statistika rodo, kad mažiau nei 10 % naujametinių tikslų yra sėkmingai įgyvendinami (Psychology Today, 2023). Šis mažas sėkmės rodiklis siejamas su sudėtingais mūsų įpročiais ir savęs suvokimu.
1. Įpročiai
Daugelis išsikeltų tikslų yra susiję su esamų įpročių keitimu arba naujų formavimu. Pavyzdžiui:
- sveikiau maitintis;
- daugiau sportuoti;
- mesti rūkyti;
- daugiau laiko praleisti su šeima.
Tačiau įpročių keitimas, nors iš esmės nėra sudėtingas, dažnai nėra įgyvendinimas, jei į jį žiūrima per plačiai ir neapibrėžtai.
Norint veiksmingai formuoti įpročius, reikia imtis konkrečių, laipsniškų veiksmų, taip susiejant naują elgesį su esamais įpročiais ir užtikrinant, kad šiuos veiksmus būtų įmanoma įgyvendinti (Psychology Today, 2023).
Norėdami susikurti naują įprotį, turite atlikti šiuos tris veiksmus:
- Privalote pasirinkti nedidelį veiksmą. Daugiau sportuoti ar valgyti sveikiau – nėra maži veiksmai. Tai svarbi priežastis, kodėl neįgyvendiname Naujųjų metų tikslų. Jei norime susikurti naują įprotį, privalome tai daryti mažais žingsniais. Pavyzdžiui, vietoj tikslo ,,daugiau sportuoti” išsikelkite tikslą – išeiti pasivaikščioti ar pabėgioti 1 ar 2 kartus per savaitę arba kiekvieną rytą į ofisą lipti laiptais, o ne liftu.
- Naują formuojamą įprotį privaloma prijungti prie ankstesnio įpročio. Pavyzdžiui, jei jau vaikštote 2 kartus per savaitę, tuomet prie jau turimo įpročio pridėję dar 10 minučių, naująjį įprotį sujunksite su jau turimu įpročiu. Jūsų turimas įprotis ,,eiti į offisą” dabar gali tapti naujo įpročio ,,lipti laiptais” paskata.
- Bent jau pirmąją savaitę turite pasirūpinti, kad naujas veiksmas būtų lengvas. Užsirašykite ir įsidėkite į vaikščiojimo batus raštelį, kuriame būtų parašyta: bendras pasivaikščiojimo laikas šiandien – 30 minučių. Ar pavyzdžiui, pasirašykite raštelį ir įsidėkite jį ten, kur dedate raktus, su užrašu: šiandien einant į offisą lipsiu laiptais. Tokiu būdu vis priminsite sau, apie naująjį tikslą.
2. Neurologija
Neurologiniu požiūriu mūsų smegenys prisideda prie išsikeltų tikslų įgyvendinimo. Rezoliucijos paprastai būna orientuoti į tikslus, kurių mums ne kartą nepavyko pasiekti, o pats rezoliucijos priėmimas suteikia klaidingą pažangos jausmą. Šis reiškinys lemia atidėliojimą ir galiausiai, tikslų atsisakymą (Popular Science, 2023).
Be to, elgesio pokyčius ypač sunku keisti dėl to, kad esami įpročiai yra giliai įsišakniję mūsų limbinėje sistemoje ir yra labai stiprūs. Šiems įsišaknijusiems įpročiams įveikti rekomenduojamas dėmesingas įsisąmoninimas ir laipsniškas požiūris į tikslų nustatymą.
Apibendrinant galima pasakyti, kad nors naujametinių tikslų išsikėlimas yra vilties ir siekių kupina praktika, psichologinių ir neurologinių iššūkių supratimas gali padėti mums sukurti realistiškesnes ir veiksmingesnes pokyčių strategijas.
Nustatydami konkrečius, įgyvendinamus tikslus ir nepamiršdami savo vidinių modelių, galime savo tikslus paversti apčiuopiamais ir pasiekiamais rezultatais.
Šaltiniai:
- „The Science of Why New Year’s Resolutions Don’t Work,” Psychology Today, 2023.
- „Why Your Brain Makes New Year’s Resolutions Impossible to Keep,” Popular Science, 2023.
Susiduriant su sunkumais, psichologės, kurios gali Jums padėti:
Ieva Sabalienė
Psichologė 👉🏼 https://visipsichologai.lt/speaker/ieva-sabaliene/
Elena Sokolovskaitė
Psichologė 👉🏼 https://visipsichologai.lt/speaker/elena-sokolovskaite/
Ilona Makauskienė
Psichologė 👉🏼 https://visipsichologai.lt/speaker/ilona-makauskiene-zakare/
Danutė Savickienė
Psichologė 👉🏼 https://visipsichologai.lt/speaker/danute-savickiene/
Sigita Novikovienė
Psichologė, psichoterapeutė 👉🏼 https://visipsichologai.lt/speaker/sigita-novikoviene/
Rasa Kriaučiūnė
Psichologė, psichoterapeutė 👉🏼 https://visipsichologai.lt/speaker/rasa-aukstuolyte/