Psichologai: įtampą kelianti mokesčių reforma brangins emocinės pagalbos paslaugas gyventojams
Paskelbus planuojamą mokesčių reformą, iškilo grėsmė, kad numatomi pokyčiai gerokai brangins psichologų bei psichoterapeutų paslaugas, kadangi absoliuti dauguma jų dirba pagal individualią veiklą. Prognozuojama, kad emocinės pagalbos konsultacijos kainos augtų apie 20 proc., įvertinus papildomą mokesčių naštą, numatytą valdžios planuose. Specialistai pastebi, kad dėl ketinimų didinti mokesčius jau sulaukia vis daugiau dėl ateities nerimaujančių žmonių.
Paaiškėjo planas per trejus metus suvienodinti individualios veiklos ir darbo santykių apmokestinimą. Atitinkamai palaipsniui augtų taikomi mokesčiai, kuriuos specialistams tektų pridėti prie dabar taikomų konsultacijų kainų. Numatoma, kad vidutinė konsultacijų kaina augtų nuo 50 EUR iki 60 EUR.
Neteisinga prilyginti darbo santykiams
„Visipsichologai.lt“ psichologė Kristina Ušackienė teigė, kad darbą pagal individualią veiklą prilyginti darbo santykiams yra visiškai neteisinga.
„Dirbdami pagal individualią veiklą negauname atostoginių, vadinasi, gaudami vienodas mėnesines pajamas turėtume dirbti be atostogų, kad išlaikytume vienybę. Psichologas nuomoja kabinetą, turi apsirūpinti baldais, kanceliarinėmis priemonėmis, psichologinėmis metodikomis, kompiuteriu, telefonu, ką žmogus gauna dirbdamas pagal darbo sutartį“, – teigė ji.
Specialistė atkreipė dėmesį, kad individualia veikla besiverčiantys turi pasirūpinti klientais, investuoti į reklamą, kvalifikacijos kėlimo renginius, o taip pat tvarkytis savo sąskaitas, registruoti klientus, tvarkyti kitus administracinius reikalus.
„Matome, girdime, kad sąlygos veikti pagal individualią veiklą bus bloginamos. Neįsivaizduoju, ką reikės daryti, kai mokesčiai padidės. Matyt, reikės didinti ir konsultacijų kainą arba ieškoti kitų paslaugų teikimo formų“, – komentavo psichologė Sonata Vizgaudienė.
Reforma kelia įtampą
Psichologė Ona Šeduikienė atkreipė dėmesį, kad psichologai turės papildomų iššūkių ir dėl augančios mokesčių naštos ir dėl padidėjusio klientų srauto, nes įtampa ir nerimas dėl mokesčių reformos kyla be galo daug gyventojų, dirbančių pagal individualią veiklą.
„Žmonės nebespėja sekti, vertinti, galiausiai trūksta įgūdžių ar kompetencijų susigaudyti mokestiniuose klausimuose ir priiminėti tinkamus sprendimus. Tie numatomos mokestinės reformos pokyčiai, kelia asmenims papildomą rūpestį, nežinomybę bei didina laiko sąnaudas, skiriamas veiklai vykdyti. Klientai svarsto, kaip toliau reiks organizuoti, vystyti savo veiklas, kokių kompetencijų papildomai reiks įsigyti? Kiti svarsto galimybes smulkų verslą visai stabdyti arba jo visai nepradėti vykdyti Lietuvoje. Jauni verslūs asmenys, turintys žinių apie jaunimo verslo kūrimo galimybes užsienio šalyse, su liūdesiu dalijasi žinutėmis, kad išvys iš Lietuvos“, – dalijosi pastebėjimais psichologė, per platformą „Visipsichologai.lt“ padedanti žmonėms.
Pasak O.Šeduikienės, yra žmonių, prisitaikančių prie įvairiausių gyvenimo pokyčių ir savarankiškai ar įvairios pagalbos dėka, kontroliuojančių ir sėkmingai valdančių tiek savo gyvenimo sprendimus tiek savo reakcijas į tai, kas vyksta aplinkui. Tačiau, kai situacijos patampa nebekontroliuojamos, arba asmenys nebetenka vidinių resursų, tokiu atveju, net ir mažiausios, smulkiausios kliūtys, jiems patampa didelėmis neįveikiamomis problemomis ar sunkumais, bloginančiais psichikos sveikatą.
Pašnekovės teigimu, jau ir dabar, valstybės sveikatos priežiūros įstaigose, ypač regionuose, klientams, pas psichikos sveikatos specialistą užsirašyti konsultacijai, pasakoma kad laisvos vietos tik po 2 savaičių arba mėnesio. Regione pagal gyventojų skaičių dirba 2-3 psichologai, o privačių psichologų kabinetų kainos tikriausiais taps sunkiau prieinamos ypač žemas pajamas turintiems žmonėms.
Vadina veikimu prieš valstybę
„Siūlomi mokesčių pakeitimai yra nusikalstamas veikimas prieš Lietuvos valstybę. Kodėl? Yra trys visuomenės grupės – varguoliai, vidurinioji klasė ir oligarchai. Visi veiksmai, kurie nukreipti prieš vidurinę klasę, yra prieš valstybę“, – komentavo psichologas konsultantas ir psichoterapeutas prof. Gediminas Navaitis.
Jis siūlo diskutuojant pasiremti ekonomistu Thomas Piketty. Jo nuomone, išvystytos ekonomikos šalys yra pakankamai turtingos ir įstengtų didinti valstybės pajamas nedidindamos, o netgi mažindamos mokesčius viduriniajai klasei. Atitinkamai turėtų augti kiti mokesčiai, visų pirma, progresinis ypač didelio turto, kuris dažniausiai yra korporacijų turtas, apmokestinimas.
„Laimės tyrimai sudaro pagrindą naujiems finansinės politikos sprendimams. Svarbiausias iš jų – tai viduriniosios klasės palaikymas, nes kaip tik jos atstovų pajamos sukuria geriausias prielaidas aukštesniam BNL (bendros nacionalinės laimės) indeksui, didesnei visuomenės laimei. Siekiant šio tikslo, perspektyvus būtų progresinis itin didelio turto apmokestinimas, kuris leistų gauti visuomenei būtinus finansinius išteklius ir stiprinti visuomeninę korporacijų kontrolę, o drauge viduriniosios klasės apmokestinimo mažinimą”, konstatavo prof. G.Navaitis.
Specialistas kalbėdamas apie mokesčių reformą cituoja ekonomistą Thomas Piketty, kuris siūlo apie 1 proc. didesnius mokesčius turtui, viršiančiam 1 milijoną eurų, ir 10 proc. didesnius mokesčius turtui, viršijančiam 1 milijardą eurų. Jo apskaičiavimais, toks mokesčių pakeitimas išspręstų socialines problemas, leistų reikšmingai padidinti pensijas ir atlyginimus. Siūlomi pokyčiai vestų Lietuvą priešinga kryptimi. Vestų iš XXI į XIX a. Todėl juos ir turime įvardinti kaip nusikalstamus
Ona Šeduikienė, Sonata Vizgaudienė, Kristina Ušackienė, Gediminas Navaitis